Vrbový tunel
Vrbový tunel z živé vrby
Vrbový tunel z živé vrby může být samostatným solitérním prvkem dětského hřiště či vaší přírodní zahrady, dokáže být ale též spojnicí mezi dalšími stavbami jako jsou vrbové teepee či igloo z živé vrby.
Délka vrbového tunelu a počet bočních východů z něj nejsou nijak omezeny a záleží tedy jen na vaší fantazii, jak bude výsledné dílo vypadat.
Vrbový tunel z živé vrbyHladký vrbový tunel spojuje dvě vrbová igloo | Vrbový tunel z živé vrbyHladký vrbový tunel spojuje dvě vrbová iglú na konci května první sezónu | Vrbový tunel z živé vrbyVysoký hladký vrbový tunel z živé vrby jako krytí chodníku |
---|---|---|
Vrbový tunel z živé vrbyKřížený vrbový tunel z živé vrby u zámku Královská Koruna v Chlumci nad Cidlinou | Vrbový tunel spojuje vrbová iglúHladký vrbový tunel spojuje dvě vrbová iglú | Vrbový tunel z živé vrbyVysoký hladký vrbový tunel z živé vrby jako krytí chodníku |
Vrbový tunel z živé vrbyKřížený vrbový tunel napojený na vrbové iglú z živé vrby | Vrbový tunel spojuje vrbová iglúHladký vrbový tunel spojuje dvě vrbová iglú | Vrbový tunel z živé vrbyVysoký hladký vrbový tunel z živé vrby jako krytí chodníku |
Vrbový tunel z živé vrbyVysoký hladký vrbový tunel z živé vrby jako krytí chodníku | Vrbový tunel z živé vrbyDetail kříženého vrbového tunelu | Vrbový tunel z živé vrbyKřížený vrbový tunel z živé vrby postavený do tvaru S ve svahu |
Vrbové tunely z živé vrby mohou být zcela rovné, stojící samostatně na travnaté ploše, mohou být ale též vysazeny nad zahradním chodníkem a poskytovat tak zajímavý přírodní architektonický prvek při procházení vaší zahradou. Pokud se rozhodnete vrbový tunel tvarovat do oblouku nebo křivek, může z něj pro děti vzniknout také menší bludiště.
V naší nabídce si můžete vybrat ze dvou základních tvarů tunelu:
Vrbový tunel hladký
Klasický tunel je ve tvaru obráceného písmene U. Jeho horní část je hladce zapletená. Výsledný tvar můžete ovlivnit sami jak určením šířky tunelu, tak určením jeho výšky. Tunel tak může přecházet od obráceného U až do převráceného C.
Vrbový tunel křížený
Tento typ vrbového tunelu je v horní části spojován do kříže. Tunel je tak zdobnější, má po svém obvodu cibulovitější tvar a prostor uvnitř je větší.
Vrbový tunel z živé vrby
Základna: úhelník
Vzdálenost hl. prutů u základny: 30 cm
Max. počet vchodů: není omezen, doporučujeme nejvýše 2 vchody na 10 m délky
Typické rozměry:
-
dětský: 1,5 m výška, 1,25 m šířka
-
dospělý: 1,8 m výška, 1,5 m šířka
-
další rozměry možné
Možné modifikace:
-
osa tunelu rovná nebo křivka
Napojení na další objekty možné
Vhodné do mírného svahu: ano, po podélné ose
Minimální poloměr zakřivení osy tunelu z živé vrby by neměl být menší než 3 metry
Toužíte po živých stavbách?
KONTAKTUJTE NÁS!
Jak poznám kvalitní vrbovou stavbu a podle čeho zvolit dodavatele živých staveb?
VÝBĚR MÍSTA JE ZÁSADNÍ
Realizátor musí být dostatečně informován o místu, kde má být stavba provedena. Ne každý kousek zahrady či parku je pro výsadbu vrbové stavby vhodný. Pokud nejste předem dotazováni, zbystřete. Stavba vysazená na nevhodném místě nebude prosperovat, může schnout, a to i přes pravidelnou zálivku, a do několika let zcela uhyne.
CENA JAKO VÝBĚROVÉ KRITÉRIUM
Cena je důležitým kritériem při výběru, ale neměla by být jediným a hlavním měřítkem. Nejlevnější není vždy nejlepší, platí v tomto případě dvojnásob. Nepořizujete si přeci živou stavbu na jednu či dvě sezóny! Měla by vám sloužit několik desítek let. Neodborná a nepečlivá výsadba s nízkým počtem úvazů z nekvalitního materiálu a malým počtem použitých větví při výsadbě, bude mít za následek jediné – vrbová stavba bude velmi pomalu houstnout a po degradaci úvazového materiálu se celá rozplete.
ŽÁDEJTE „NÁVOD K POUŽITÍ“
Po realizaci stavby byste vždy měli být poučeni o tom, jak se o vaši živou stavbu z vrby starat. Představa, že se vrba ujme všude a že je to vlastně plevel, je sice romantická, skutečnosti je však jiná. I vrbová stavba vyžaduje každoroční pravidelnou péči, má-li vám dělat radost a vypadat po dlouhá léta tak, jako v první sezóně. Návod by měl obsahovat nejen informace o zálivce, ale zejména o střihu vrbových staveb, který je pro jejich údržbu a do budoucna také bezpečnost dětí, nezbytný.
ZAPLAŤ A UŽ „NEOTRAVUJ“?
Často se setkáváme s majiteli staveb, kteří si za nemalé peníze pořídili dětské hřiště z vrby, ale o tom, jak o ně pečovat, mají málo informací. Realizátor vaší stavby by s vámi měl být několik prvních let v pravidelném kontaktu. Naši klienti dostávají 4x do roka informace o tom, co je právě nutné s jejich stavbami dělat a na co by neměli zapomenout. O kondici jejich staveb se zajímáme, jelikož je to také naše vizitka. Každý z našich klientů také může každoročně využít možnosti naší odborné zimní údržby živých staveb, která probíhá od prosince do konce února.
ČISTO, JAKO V POKOJÍČKU
Po realizaci živé stavby z vrby byste na zahradě neměli mít jako po výbuchu. Zbytky ostříhané vrby, kusy geotextilie, ústřižky úvazového materiálu, pytle od hlíny, napínací dráty či hřebíky, to vše by měl realizátor po stavbě vrbového tunelu, živého altánu, teepee či jiné přírodní stavby bez vašeho napomínání automaticky uklidit. Pokud ne, žádejte o to. U slušných firem je to zcela samozřejmé. Každý realizátor musí mít tyto činnosti již zakalkulovány v ceně stavby. Za tyto činnosti byste rozhodně neměli platit nic na víc.
Žaneta Tušerová
Ředitelka
NAPLOT.CZ
Proutěné ploty a živé stavby z vrby
Mobil: 721 580 418
Martin Tušer
Manažer rozvoje projektů
NAPLOT.CZ
Proutěné ploty a živé stavby z vrby
Mobil: 607 655 614
Email: tuser.martin@naplot.cz
www.naplot.cz
www.proutenedekorace.cz